
Begin september ondernemersbijeenkomst cybercrime in Almere
AlgemeenPlatform Veilig Ondernemen (PVO) Midden-Nederland helpt ondernemers alert, bewust en weerbaar te maken in de 38 gemeente die hieronder vallen in samenwerking met Politie, gemeenten, ondernemersverenigingen en brancheverenigingen. Dit doen we op allerlei vormen van criminaliteit. “Ook cybercriminaliteit”, weet Mitch Post. Hij is themaspecialist Cybercrime bij voornoemde organisatie. “Begin september organiseren wij een cyberbijeenkomst als start van cyberfit programma voor Almeerse ondernemers. Datum en locatie volgen nog. Houd daarvoor de websites van Almere Zaken, PVO Midden-Nederland en de gemeente in de gaten.”
De kans om slachtoffer te worden van cybercrime is groter dan de kans op brand
Mij gebeurt het niet, is de grootste misvatting
“Hoe kunnen we ondernemers helpen in de strijd tegen cybercriminaliteit? Het is namelijk niet de vraag óf het gebeurt, maar wannéér”, waarschuwt Post. “Momenteel is de kans dat je slachtoffer wordt van cybercrime één op vijf. Dat is groter dan de kans op brand. Ondernemers krijgen er hoe dan ook een keer mee te maken. Groot of klein, thuis op de bank of achter je bureau op kantoor. Het werkterrein van de kwaadwillenden wordt geraffineerder, met meerdere varianten. Je moet expert zijn om dit te kunnen triggeren. Voorlichting geven, is belangrijk. ‘Mij gebeurt het niet’, is de grootste misvatting.”
Tijdens het cyberfit programma worden talloze aspecten behandeld en wordt antwoord gezocht op veel voorkomende vragen. Wat zijn de meest voorkomende vormen van cybercriminaliteit waarmee ondernemers te maken krijgen? Wat zijn de eerste stappen die een ondernemer moet nemen als hij of zij het slachtoffer wordt van cybercriminaliteit? Hoe kan een ondernemer zijn of haar bedrijf proactief beschermen tegen cyberaanvallen? Is er een cyberbeveiligingsbeleid opgesteld? Hoe vaak wordt dit beleid bijgewerkt en herzien? Hoe worden medewerkers getraind en op de hoogte gehouden van de beste praktijken op het gebied van cyberbeveiliging? Worden er regelmatig penetratietests en beveiligingsaudits uitgevoerd? Hoe worden gevoelige gegevens beschermd en versleuteld? Is er een back-upstrategie en herstelplan voor belangrijke gegevens? Hoe wordt de fysieke beveiliging van servers en andere hardware geregeld? Wordt er gebruik gemaakt van meerlaagse beveiliging (firewalls, antivirussoftware enz., enz.)? Hoe wordt de bewustwording van cyberbeveiliging bevorderd? Waar sla je data op? Werk je in de cloud? Heb je een hybride omgeving en kunnen werknemers op de bedrijfscomputer alle apps downloaden? Is daar policy voor? En tot slot: welke middelen of diensten biedt PVO Midden-Nederland aan om ondernemers te helpen zich te weren tegen cybercriminaliteit? Het cyberfit programma behandelt een breed scala aan deze vragen en onderwerpen die relevant zijn voor beveiliging en de bescherming van ondernemers tegen cybercriminaliteit.
Bewustwording is belangrijk
Vooral bewustwording is belangrijk. Post: “Bevorder de bewustwording van cyberbeveiliging. Niet alleen bij jezelf als ondernemer, maar ook bij je personeel. Zorg voor een veilige configuratie van alle systemen en software. Implementeer een proactieve benadering van cyberbeveiliging door op de hoogte te blijven van de nieuwste bedreigingen en beveiligingstrends. Diefstal verplaatst zich van de winkelstraat naar het internet. Pas als je impact voelt, besef je de digitale overval.” Post vervolgt: “Een gemiddelde mkb-er gaat erdoor over de kop of er ontstaat onherstelbare schade. Als klantgegevens op straat komen te liggen, wil men mogelijk geen zaken meer met je doen. Wij hameren op goed contact met IT of securitypartner. Wie heeft welke verantwoordelijkheden? Als ondernemer moet je dat aansturen en coördineren.”
Techniek is makkelijker te beveiligen dan een mens, benadrukt Post. “Je moet awareness trainingen geven. Vanuit PVO Midden-Nederland hebben we bijvoorbeeld een VR-simulatie gebouwd. Hierin wordt een ondernemer ‘live’ meegenomen en wordt hij een cybercrimeslachtoffer. Pas dan maak je de impact mee.”
Cyberfit ondernemen kan zorgen voor gedragsverandering. Het cyberfit programma wordt mogelijk gemaakt door PVO Midden-Nederland en de gemeente Almere en is gratis toegankelijk voor Almeerse ondernemers. PVO Midden-Nederland wordt gesubsidieerd vanuit het Ministerie voor Justitie en Veiligheid.
Meer informatie: www.pvo-middennederland.nl



